تور گرجستان | تور زمینی گرجستان | تور هوایی گرجستان | بلیط گرجستان | تور زمینی تفلیس تلفن تماس : 09120149115

اوکراین

کشور اوکراین

اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است.این کشور از شرق با روسیه،درشمال با بلاروس ،از غرب با لهستان،اسلوواکی و مجارستان،از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد پایتخت آن شهر کی اف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی می باشد.

نوع حکومت اوکراین جمهوری بوده و از ۲۴ استان تشکیل شده است.دارای یک بخش خودمختار (کریمه)نیز می باشد.پس از فروپاشی شوروی،اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش اروپاست.دین رسمی این کشور مسیحیت می باشد.

پایتخت(وبزرگترین شهر)کی اف

زبان رسمی اوکراینی

نوع حکومت جمهوری- جینیوکراسی

استقلال از اتحاد جماهیر شوروری ۲۴ اوت ۱۹۹۱

مساحت ۶۰۳،۲۶۸کیلو متر مربع (۴۴ام)جینیو آبها٪۷

جمعیت ۴۲،۵۴۱،۶۳۳ نفر(۳۲مین کشور جهان)

واحد پول گریونا(UAH)

دامنه اینترنتی ua.

پیش شماره تلفنی ۳۸۰+

 

جنگ جهانی دوم

باشروع جنگ جهانی دوم  این کشور از ۱۹۴۱تا ۱۹۴۴ در اشغال آلمان بود.

استقلال اوکراین

۲۳ اوت ۱۹۹۱ اوکراین استقلال خود را اعلام کرد.ایران ۲۵دسامبر ۱۹۹۱ به عنوان اولین کشور استقلال اوکراین به رسمیت شناخت.پس از فرو پاشی شوروی ،اقتصاد آن کشور به سمت مالکیت خصوصی و بازار آزاد حرکت کرد. این روند انتقالی برای برای خانوار های اوکراینی که اغلب فقیر بودند و هیچگاه فعالیت اقتصادی خصوصی را تجربه نکرده بودند بسیار سخت بود.

برعکس جمعیت کشور که در آن در اوج بود،اقتصاد اوکراین دوران فلاکت را سپری می کرد.پس از فروپاشی شوروری ،رشد اقتصادی اوکراین تا یک دهه به صورت پیاپی منفی بود.فقر روز بروز گسترده تر می شد،تورم سرسام آور اعتماد به پول ملی را از بین برده بود و حتی گاهی معاملات به شکل پایاپای انجام می شد. برای مثال در سال ۱۹۹۳ قیمت ها بیش از ۱۰۰ برابر شدند.یک همبرگر که در آغاز سال ۱ کوپن(واحد پول پیشین اوکراین) قیمت داشت در پایان همان سال ۱۰۱ کوپن شده بود. سال بعد یعنی سال ۱۹۹۴ رشد اقتصادی این کشور منفی ٪۲۲سقوط کرد.

حکومت و سیاست

نظام سیاسی اوکراین،جمهوری ترکیب شده نیمه پارلمانی،نیمه ریاست جمهوری است که در آن قوه مقننه،قوه مجریه و قوه قضاییه مستقل می باشند و رئیس جمهور در یک انتخابات عمومی برای ۵سال به عنوان رئیس دولت انتخاب می شود. در دور دوم انتخابات سال ۲۰۱۰،ویکتور بانکویچ با پیشی گرفتن از رقیب خود، یولیا تیموشنکو ریاست جمهوری اوکراین شده و میکولا آزارف به عنوان نخست وزیر انتخاب شد.

نظامی

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ،اوکراین صاحب ۷۸۰۰۰۰ سرباز در خاک خود و سومین زرادخانه تسلیحات هسته ای در جهان شد.در ماه می ۱۹۹۲ در حالی که اوکراین با تحویل تسلیحات هسته ای خود به روسیه برای دفن موافقت کرده بود،پیمان کاهش سلاح ها را امضا نمود تا به عنوان یک کشور بدون سلاح اتمی به عضویت در پیمان نامه منع گسترش سلاح های هسته ای در آید. در دوران کوما،اوکراین این پیمان را در سال ۱۹۹۴ به تصویب رساند و در سال ۱۹۹۶ به یک کشور فاقد سلاح اتمی تبدیل شد. اوکراین تاکنون کشوری بدون تسلیحات اتمی شناخته شده است.

جغرافیا

اوکراین با ۶۰۳،۵۵۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲،۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی چهل و چهارمین کشور بزرگ و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است.

این کشور از زمین های مسطح و دشت های حاصلخیز(یا استپ)تشکیل شده است که از میان آن ها رودخانه هایی چون دنیپر،سورسکی دونتس،دنیستر و بوگ جنوبی می گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می شوند. درجنوب غربی اوکراین دلتای رود دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته است.تنها کوه های این کشور بخشی از رشته کوه های کارپات می باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین ،کوه هورلا است که ۲،۰۶۱ متر ارتفاع دارد و در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداددارد.

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره ای است،هر چند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه ای وجود دارد.بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است،بطوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است.

اقتصاد اوکراین

در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و کشاورزی مهم به حساب می آمد.پس از فروپاشی شوروی،نظام اقتصاد با برنامه این کشور به سمت یک اقتصاد بازاری تغییر کرد که روند این انتاقل بیشتر افراد جامعه که دچار فقر بودند،بسیار دشوار بود.پس از فروپاشی شوروی اقتصاد اوکراین به شدت محدود شده و زندگی برای افراد معمولی بسیار دشوار بود.

آموزش

طبق قانونی اساسی اوکراین،تمام شهروندان اوکراینی از تحصیل رایگان برخوردار هستند. اوکراین دارای دانشگاه های بیشمار و تنوع رشته بسیار زیاد است و رشته هایی مانند مکانیک،برق کاملا کاربردی و هدفمند تدریس میشود.دانشگاه های اوکراین دارای امکانات کامل و با تکنولوژی روسی و به سبک روسی کلیه رشته ها تدریس می شود.

فرهنگ و زبان

زبان مردم اوکراین از گروه زبان های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد.به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است با دستور زبان روسی.زبان روسی رواج بیشتری در زبان اوکراینی دارد.الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی سیریلیک می باشدو تفاوت میان انها بسیار اندک است.

ادبیات ،موسیقی و رقص

موسیقی در اوکراین با تاریخی طولانی و تاثیرگذار،بخش عمده ای از فرهنگ این کشور را تشکیل می دهد.از موسیقی بومی سنتی تا موسیقی کلاسیک و مدرن راک،اوکراین لیست بلندی از موسیقی دان های برجسته ای چون چایکوفسکی و اوکانالزی را در سطح بین المللی شناسانده است.

صنعت گردشگری

در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری،اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده است.همچنین عجایب هفت گانه اوکراین از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این کشور می باشند.که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده است و شهر های مهم توریستی آن کریمه ،کی اف و خارکفمی باشد.

اگر قصدسفر به کشور زیبای اوکراین برای سیاحت یا تحصیل را دارید می توانید از خدمات سفر به اوکراین مادر شرکت سیاحت ماندگار بهره مند شوید.

 

مطالب مرتبط

تلفن تماس : 09120149115